sadeyağ basinslide1 slideryeni9 slideryeni7 slideyeni6 slideyeni5 slideyeni4 slideyeni3 slideyeni2 slideyeni1
Baklavanın yapılış şekli

NEDEN ÜSTÜNELLER BAKLAVALARI
Mehmet Üstüneller  baklavasının tercih edilmesinin sebebi aslında üretimden önce kullanılan ham malzemenin (sade yağ,  fıstık, un, şeker, süt vs. ) seçilmesi ile başlar.  Kullanılan kaliteli ve seçilmiş ham malzemelerin satın alınmasından depolanmasına kadar hassasiyetle devam edilir. Deneyimli üretim ekibi ile devam eden çalışmalar üretimin her aşamasında Mehmet Üstüneller’in kontrolünden geçer.
Mehmet Üstüneler  ürettiği tüm ürünlerin ham maddesini ayrı ayrı özenle ve mevsimine göre seçer.
Tamamıyla doğal koşullarda elde edilen ürünleri yine doğal koşullarda depo ederek her an kullanıma hazır halde sağlıklı ortamlarda saklar…

Un: Baklavalık un urfa yöresi sert dişli durum buğdaylarından özenler seçilerek değirmenlere taşınır. Sadece 2 un fabrikası tarafından hazırlanan unlar en ince şekilde açılma özelliğine sahiptir, baklavanın yağ ve şekerini özümser ağızda hemen dağılır ve yerken hışş diye bir ses çıkarır.
Yağ: Urfa yöresini kurak ikliminde ilkbaharda dağlarda değişik çiçeklerle otlanan koyundan köylülerin yayığa vurarak hazırladıkları bir yağdır.  Çeşit çeşit çiçeklerden oluşan sütün kokusu, yayığa vurularak çıkartılan yağın saflığı, baklavayla tam özdeşleşmektedir.

Fıstık: Urfa  yöresinin özellikler keten köyneğinde yetişen bu fıstıklar, ağacından daha olmadan ham bir şekilde toplanır.’’kuşboku’’ diyede adlandırılan bu fıstıklar tat koku ve lezzet olarak baklava için idealdir. Sezonda toplu olarak alınan bu fıstıklar kabuklu bir şekilde depolanır, tüketim oldukça peyderpey gönderilir. Sadece ağustos eylül aylarında toplanan bu fıstıklar senede bir sefer bulunur senenin devam eden aylarında bu kalite fıstığı bulmak zorlaşır.

Mehmet Üstüneller  her zaman en iyiyi üretebilmek için doğal hammaddeleri özenle seçer ve hijyenik koşullarda deneyimli ustalarıyla ilk günlerdeki geleneklere bağlı ve günümüz teknolojisiyle uyumlu olarak üretim yapar…
Baklavanın iyisi, insanın beş duyusuna hitap etmeli;
Görme duyusu ile test
İyi baklava, tepside kendisini belli eder. İyi pişmiş baklavanın rengi, altın sarısı renginde olmalıdır.
Baklava tepsisinin boşalan yerlerinde fazla şerbet birikmişse, baklavanın ağır çekmesi için gereğinden fazla şerbet verilmiş olabilir.
İyi baklavada şerbet kararında olmalı, baklavayı hem kilo olarak, hem tat olarak ağırlaştırmamalı.
İşitme duyusu ile test
İyi bir baklavaya çatal batırıldığında, bir hışırtı duyulmalıdır Bu, yufkanın ince açıldığını ve baklavanın iyi piştiğini belirtir..
Koku alma duyusu ile test
Baklava ağza yaklaştırıldığında, buruna mis gibi sade tereyağı, harç olarak kullanılan ceviz veya fıstığın kokusu gelmeli. İyi baklava, her şeyden önce iyi ham maddeden oluşur.
Tat alma ve dokunma duyusu ile test
İyi baklava ağızda dağılır; damakta eşsiz bir tat bırakır; mideye de dokunmaz.

Baklava hamurunun hazırlanması ve açılması:
Burada tarifleri verilen tatlıların hepsi yufka esaslıdır. Baklava ve benzeri yufka esaslı tatlıların yapımında en önemli husus, hamurun hazırlanması ve açılmasıdır.

Yufka ne kadar ince açılırsa, baklava damağa o kadar hoş gelir. Evlerde yapılan baklavalarda yufkaların sigara kâğıdı inceliğinde açılması idealdir.
Üst üste 8-10 yufka açılabilir. Ancak, yufkaların birbirine yapışmaması için, aralarına nişasta serpmek gerekir. Nişasta miktarı iyi ayarlanmalıdır.     Fazla nişasta, hamuru kurutur. Yufkalar oklavaya ilk kez sarılırken bolca nişastalanmalıdır. Daha sonraki sarışlarda, çok az nişasta ile yetinilmelidir.
Yufkaların aynı incelikte olması için, hepsini birden oklavaya sarıp açarken, arada bir alt ve ortadakilerini üste çıkarmak gerekir. Aksi halde, en üstteki yufka en ince, en alttaki yufka en kalın olur.
Tariflerin hepsinde hamur hazırlama ve açma işlemi aynıdır. Gereksiz tekrarlardan kaçınmak için, bu işlemler aşağıda bir kez anlatılacaktır.
Ölçüler 40 cm. çapında yuvarlak tepsi veya 35×45 cm. dikdörtgen tepsiye göredir. Bu da, yaklaşık 40-45 kişilik demektir.

Hamurun hazırlanması:
Mermer mutfak tezgâhı veya pürüzsüz tahta masa üzerine 800 gr. ekstra unu tepeleme döküp ortasını havuz gibi açın. İçine 300 gr. (yaklaşık 1.5 su bardağı) su, 15 gr. tuz ve 3 adet yumurtayı koyun; karışımı içten dışa doğru yoğurarak hamur tutun.
Hamur sert gelirse, biraz daha su katılarak yumuşatılabilir,fakat sert hamurun baklavası daha makbuldür biraz açımda zorlanırsınız fakat daha gevrek ve lezzetli olur. Yoğurma sırasında arada bir elinizi ıslatarak hamurun kurumasına meydan vermeyin.
Ellerinizin içi ile hamuru bir ileri bir geri bastırarak yayın; yaklaşık 50-60 cm. boyunda uzunca ovale yakın bir şekle sokun.
Hamuru iki ucundan içe doğru katlayın; üzerini nemli bir bez ile kapatıp 15 dakika kadar dinlendirin.
Dinlendirdiğiniz hamuru, iki elinizin avuç içleri ile, sürekli uzunlamasına, çok kuvveti ve hızlı olarak bastıra bastıra yoğurup tekrar aynı şekilde katlayın; nemli bez altında 15 dakika kadar daha dinlenmeye bırakın.
İki kez daha bu işlemi tekrarladıktan sonra, hamuru yuvarlaya yuvarlaya düzgün, ince uzun bir silindir şekline sokup bıçak ile ikişer parmak boyunda 15-20 eşit parça halinde kesinyaklaşık 50-55gr.

Hamurun açılması:
Bundan sonraki aşamalarda, yani hamur açma işlemlerinde size buğday nişastası gerekecek. 400 gr. nişasta yeterlidir.
Kesik kısımları alt ve üste getirerek, hamur parçalarını hafifçe nişastalayın. Sonra tezgâhtan kaldırmadan iki avucunuzun içi ile okşar gibi hafifçe yuvarlayıp bolca nişasta serpin.
Hamurlar ikişer ikişer üst üste koyup avuçlarınızın içi ile bastırın; alttaki hamuru üste çıkarıp tekrar bastırın.
Hepsini bastırdıktan sonra, hamurların kenarlarındaki nişastaları fırça ile süpürür üzerilerine nemli kalınca bir bez kapatın.
20 dakika kadar daha dinlendirdiğiniz hamurları, merdane ile, teker teker, sürekli kenarlara bastırarak, 20 cm. çapında açın.
Açtığınız hamurları, üzerine nişasta serpip 8-10’ar istifleyin. Kenarlarındaki nişastaları fırça ile alıp hamurların üzerine yine nemli bir bez örtün.    Hamurlar bu kez 45 dakika kadar dinlenecek.
Dinlenen hamurların her birini tezgâhın üzerine alıp nişasta serptikten sonra avuçlarınızın içi ile kenarlarına bastıra bastıra yassılaştırın. Daha sonra merdane ile, yine kenarlara bastırarak 60 cm. çapında açın.
Hazırlanan yufkaları teker teker oklavaya sarın. Bu ilk sarma sırasında yufkaların arasına bolca nişasta serpmeyi ihmal etmeyin. Oklavayı iki kenarından çok sıkı tutup kuvvetlice ileri-geri silindir gibi yuvarlayın.
Yufkaları tezgâhın üstüne teker teker serin; bu arada yufkaların üzerine püskürtürcesine nişasta serpin. Sonra yufkaların hepsini birden oklavaya sarın; yine oklavayı kuvvetlice ileri-geri yuvarlayıp yufkaları büyütmeye çalışın.
Yufkaların hepsini birden oklavaya sarıp yuvarlama ve aralarına püskürtürcesine nişasta serpip teker teker tezgâha serme işlemini iki kez daha tekrarlayın. Her sarışta en alttaki üç yufkayı en üste getirerek yufkaların hepsinin aynı incelikte olmasını sağlayın. Böylece yaklaşık 80-90 cm. çapında sigara kâğıdı inceliğinde yufkalar elde edebilirseniz, damağa hoş gelecek bir baklava için en önemli malzemeyi hazırlamış olursunuz.

Cevizli baklava ve Fıstıklı baklava:

Malzemesi:
Hazırlanmış olan yufkalar,
300 gr. öğütülmüş ceviz içi,veya fıstık içi 350 gr.
500 gr. erimiş tereyağı (el yakmayacak sıcaklıkta).
Şerbet için
1200 gr. toz şeker,
800 gr. su,
Yarım limonun suyu.

Yapılışı:
Hazırlanmış yufkaları tezgâha üst üste serin. Bunun tam ortasına tepsinizi kalıp gibi kapatın. Tepsinin dışında kalan kısımları kesip iki el büyüklüğünde parçalara ayırın.
Tepsi boyutunda kesilmiş yufkaları ince oklavaya tek tek sarın.
Tepsinin içini hafif yağlayın. Tabanına oklavaya sarılmış yufkaların iki tanesini düzgünce serin. Sonra kesilen kenar yufkaların yarısını, tepsinin içini tamamen kaplayacak şekilde kat kat atın.
Bu yufka katlarının üzerine öğütülmüş ceviz içini veya fıstık içini serpin. Kalan kenar yufkaları da, cevizin veya fıstığın üzerine aynı şekilde kat kat atın.
Daha sonra oklavaya sarılı diğer yufkaları, tek tek, aralarına ılık yağ serpiştirerek tepsiye çarşaf gibi üst üste döşeyin.
Tepsinin dışına taşan yufkaların kenarlarını bıçak ile düzeltin. Yufkaların yüzeyini bozmamaya dikkat ederek,çok keskin bir bıçak ile, baklavayı dilimleyin.
Erimiş yağı, tepside kuru yer kalmayacak şekilde gezdirerek dökün.
Tepsiyi 200 derecedeki fırına sürün; 45 dakika kadar pişirin. Fırından çıkarınca, soğutmadan hazırladığınız şerbeti verin. Şerbeti çekmesini ve soğumasını bekleyin.
Not: Ceviz yerine harç olarak aynı miktarda öğütülmüş antepfıstığı içi kullanırsanız, fıstıklı baklava yapmış olursunuz.

Kaymaklı baklava :

Malzemesi:
Hazırlanmış olan yufkalar,
500 gr. erimiş tereyağı (el yakmayacak sıcaklıkta).
Kaymak için
500 gr. süt,
100 gr. irmik.
Şerbet için
1200 gr. toz şeker,
800 gr. su,
Yarım limonun suyu.

Kaymağın hazırlanışı:
Sütü bir tencerede kaynatın. Kaynama başlayınca irmiği sütün içine yavaş yavaş dökerek, çırpma teli ile karıştırın. Kısık ateşte karışım katılaşana kadar karıştırarak kaynatın. Katılaştıktan sonra ocaktan alıp soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra kaymağın üzerindeki kuruyan tabakayı alın. Alttaki yumuşak kısmı çırpma teli ile karıştırarak biraz cıvıtın.

Yapılışı:
Tezgâha üst üste sereceğiniz yufkaların ortasına tepsinizi kalıp gibi kapatın. Dışta kalan kısımları kesip iki el büyüklüğünde parçalar ayırın. Tepsi boyutundaki yufkaları ince oklavaya tek tek sarın.
Tepsinin içini hafif yağlayın. Tabanına oklavadaki yufkaların ikisini düzgünce serin. Sonra kesilen kenar yufkaların yarısını, tepsiyi kaplayacak şekilde kat kat atın. Üzerine hafif yağ serpin. Yağ donduktan sonra, cıvık kaymağı tepsinin içine koyup bir bıçak ile, her tarafa yayın. Kalan kenar yufkaları, kaymağın üzerine atın.
Daha sonra oklavaya sarılı diğer yufkaları, tek tek, aralarına ılık yağ serpiştirerek tepsiye çarşaf gibi üst üste döşeyin. Tepsinin kenarlarını bıçak ile düzeltin. Yufkaların yüzeyini bozmadan, baklavayı dilimleyin. Erimiş yağı, tepside kuru yer kalmayacak şekilde gezdirerek dökün.
Tepsiyi 200 derecedeki fırına sürün; 45 dakika kadar pişirin. Fırından çıkarınca, soğutmadan hazırladığınız şerbeti verin. Şerbeti çekmesini ve soğumasını bekleyin.

Fıstıklı Kuru baklava :

Malzemesi:
Hazırlanmış olan yufkalar,
400 gr. öğütülmüş antepfıstığı içi,
500 gr. erimiş tereyağı (el yakmayacak sıcaklıkta).
Şerbet için
1400 gr. toz şeker,
600 gr. su.

Yapılışı:
Hazırlanmış yufkaları tezgâha üst üste serin. Bunun tam ortasına tepsinizi kalıp gibi kapatın. Tepsinin dışında kalan kısımları kesip iki el büyüklüğünde parçalara ayırın. Tepsi boyutunda kesilmiş yufkaları ince oklavaya tek tek sarın. Tepsinin içini hafif yağlayın. Tabanına oklavaya sarılmış yufkaların iki tanesini düzgünce serin. Sonra kesilen kenar yufkaların yarısını, tepsinin içini tamamen kaplayacak şekilde kat kat atın. Bu yufka katlarının üzerine öğütülmüş fıstık içini serpin. Kalan kenar yufkaları da, fıstığın üzerine aynı şekilde kat kat atın. Daha sonra oklavaya sarılı diğer yufkaları, tek tek, aralarına ılık yağ serpiştirerek tepsiye çarşaf gibi üst üste döşeyin.
Tepsinin dışına taşan yufkaların kenarlarını bıçak ile düzeltin. Yufkaların yüzeyini bozmamaya dikkat ederek, keskin bir bıçak ile, baklavayı dilimleyin. Erimiş yağı, tepside kuru yer kalmayacak şekilde gezdirerek dökün. Tepsiyi 200 derecedeki fırına sürün; 45 dakika kadar pişirin. Fırından çıkarınca, soğutmadan hazırladığınız şerbeti verin. Şerbeti çekmesini ve soğumasını bekleyin.

Şöbiyet :

Malzemesi:
Hazırlanmış olan yufkalar,
400 gr. öğütülmüş antepfıstığı içi,
500 gr. erimiş tereyağı (el yakmayacak sıcaklıkta),
Kaymak için
500 gr. süt,
100 gr. irmik.
Şerbet için
1200 gr. toz şeker,
800 gr. su,
Yarım limonun suyu.
Kaymağın hazırlanışı
Sütü bir tencerede kaynatın. Kaynama başlayınca irmiği sütün içine yavaş yavaş dökerek, çırpma teli ile karıştırarak kaynatın. Katılaştıktan sonra ocaktan alıp soğumaya bırakın.

Yapılışı:
Hazırlanmış yufkaların 10 tanesini tezgâha üst üste serin. Bunları 7×7 cm’lik kare parçalar şeklinde kesin.
Kesilen parçaların ortasına 1 tatlı kaşığı kaymak, 1 tatlı kaşığı da fıstık içi koyun.
Parçaları, karşılıklı köşelerinden üçgen şeklinde katlayın.
Katladığınız parçaları tepsiye dizin. Her parça, önceki parçanın ucu üstüne gelecek.
Tepsi dolduktan sonra, erimiş yağı, kuru yer kalmayacak şekilde gezdirerek üzerine dökün.
Tepsiyi 210 derecedeki fırına sürün; 20 dakika kadar pişirip çıkarın. Yağını bir kaba süzdükten sonra, tekrar fırına verin; 15 dakika daha pişirin.
Fırından çıkarınca, soğutmadan hazırladığınız şerbeti verin. Şerbeti çekmesini ve soğumasını bekleyin.

Fıstıklı Sarma:

Malzemesi:
Hazırlanmış olan yufkalar,
1 kg. öğütülmüş antepfıstığı içi,
300 gr. erimiş tereyağı (el yakmayacak sıcaklıkta).
Şerbet için
1200 gr. toz şeker,
800 gr. su,
Yarım limonun suyu.

Yapılışı:
Hazırlanmış yufkaları tezgâha üst üste serin; tam ortasından enine keserek iki parçaya bölün. İki parça yufka istifini üst üste koyun. Dikdörtgen bir tepsinin uzun kenarını ölçü alıp yufkaların iki yanından fazla kısımları kesip ayırın.
İnce oklavayı bir yufkanın ucuna koyun. Yufkanın üzerine fıstık serpin; sonra yufkayı oklavaya rulo gibi sarın. Tezgâhtan kaldırmadan yufka rulosunu iki ucundan hafifçe büzüştürüp bir daha yuvarlayın. Sonra tepsinin içine enlemesine oklavadan sıyırın. Bu işlemi tepsi dolana kadar tekrarlayın.
Tepsiye dizilen ruloları dilimledikten sonra, erimiş yağdan, kuru yer kalmayacak şekilde serpiştirin.
Tepsiyi, kasap kâğıdı  ile örtüp 150 derecedeki fırına sürün; 20 dakika kadar pişirdikten sonra çıkarıp soğutmadan hazırladığınız şerbeti verin. Şerbeti çekmesini ve soğumasını bekleyin.

Fıstıklı Sarmanın özelliği, yaprak sarması gibi yeşil görünmesidir. Kasap kağıdı, tatlının fırında kızarmayıp bu özelliğini koruyabilmesi için kullanılmaktadır.

Mehmet Üstüneler  baklava ürettiği tüm ürünlerin hammaddesini ayrı ayrı özenle ve mevsimine göre seçer.
Tamamıyla doğal koşullarda elde edilen ürünleri yine doğal koşullarda depo ederek her an kullanıma hazır halde sağlıklı ortamlarda saklar…
Un: Baklavalık un  urfa yöresi sert dişli durum buğdaylarından özenler seçilerek değirmenlere taşınır. Sadece 2 un fabrikası tarafından hazırlanan unlar en ince şekilde açılma özelliğine sahiptir, baklavanın yağ ve şekerini özümser ağızda hemen dağılır ve yerken hışş diye bir ses çıkarır.

Yağ: Urfa yöresini kurak ikliminde ilkbaharda dağlarda değişik çiçeklerle otlanan koyun  köylülerin yayığa vurarak hazırladıkları bir yağdır.  Çeşit çeşit çiçeklerden oluşan sütün kokusu, yayığa vurularak çıkartılan yağın saflığı, baklavayla tam özdeşleşmektedir.

Fıstık: urfa yöresinin özellikle ketenköyneğinde yetişen bu fıstıklar, ağacından daha olmadan ham bir şekilde toplanır.’’kuşboku’’ diyede adlandırılan bu fıstıklar tat koku ve lezzet olarak baklava için idealdir. Sezonda toplu olarak alınan bu fıstıklar kabuklu bir şekilde depolanır, tüketim oldukça peyderpey gönderilir. Sadece ağustos eylül aylarında toplanan bu fıstıklar senede bir sefer bulunur senenin devam eden aylarında bu kalite fıstığı bulmak zorlaşır.

Mehmet Üstüneller   her zaman en iyiyi üretebilmek için doğal hammaddeleri özenle seçer ve hijyenik koşullarda deneyimli ustalarıyla ilk günlerdeki geleneklere bağlı ve günümüz teknolojisiyle uyumlu olarak üretim yapar

ŞANLIURFA Üstüneller Baklavaları BAKLAVALARI